Red Hat ogłosił wydanie nowej 13. wersji platformy OpenStack

OpenStack

Red Hat ogłosił wydanie nowej 13. wersji platformy OpenStack

08/07/2018
Podziel się

Wraz z OpenStack Platform w wersji 13., firma Red Hat kontynuuje integrację innowacji wspieranych przez społeczność ze stabilnością, wsparciem i usługami potrzebnymi do zastosowań produkcyjnych. Platforma Red Hat OpenStack 13 to wersja o przedłużonym cyklu życia produktu z trzyletnią standardową obsługą techniczną i opcjonalnym rozszerzonym wsparciem (Extended Lifecycle Support, ELS) na okres dwóch lat.

Łatwiejsze upgrady ze starszych wersji

Zarówno w wersji standardowej, jak i w wersji o wydłużonym wsparciu, platforma OpenStack pozwala wybrać moment wdrożenia nowych funkcji w środowisku chmurowym.

Klienci mają następujące możliwości:

  • aktualizacja co sześć miesięcy i roczne wsparcie dla każdego wydania;
  • aktualizacja co 18 miesięcy dzięki wersjom o przedłużonym wsparciu i 3-letnia pomoc techniczna dla wersji 13., z opcjonalnym ELS, co łącznie daje 5-letni okres wsparcia. Wydania o przedłużonym wsparciu obejmują funkcjonalności ze wszystkich poprzednich wersji.

Teraz, dzięki ułatwionym upgradom ze starszych wersji (forward upgrade feature), można aktualizować system, pomijając wydania o krótkim okresie wsparcia i przeprowadzać aktualizacje dużo rzadziej, bo tylko raz na 18 miesięcy. Proces aktualizacji jest znacznie uproszczony dzięki zastosowaniu konteneryzacji. Oznacza to, że klienci korzystający obecnie z platformy Red Hat OpenStack 10 mają łatwiejszą ścieżkę uaktualnienia do platformy wersji 13. – z mniejszą ilością przerw i bez konieczności instalowania dodatkowego sprzętu.

Cykl życia Red Hat OpenStack Platform w zależności od wersji

Konteneryzacja usług OpenStack

Platforma Red Hat OpenStack w wersji 13. wspiera konteneryzację wszystkich usług OpenStack. Oznacza to, że usługi OpenStack mogą być niezależnie zarządzane, skalowane i utrzymywane przez cały cykl ich życia, co zapewnia większą kontrolę i elastyczność. W rezultacie można uprościć wdrażanie usług i aktualizacje oraz alokować zasoby szybciej, wydajniej i na większą skalę.

Integracja z Red Hat OpenShift

Połączenie Red Hat OpenStack z Red Hat OpenShift tworzy nową jakość – nowoczesną, opartą na kontenerach platformę do tworzenia i wdrażania aplikacji w modelu chmury hybrydowej. Orkiestracja oparta na Kubernetes upraszcza przenoszenie aplikacji w skalowalnych środowiskach hybrydowych, zaprojektowanych w celu uspójnienia i usprawnienia pracy programistów, działów operations i użytkowników.

Platforma Red Hat OpenStack w wersji 13. oferuje szersze możliwości integracji z platformą Red Hat OpenShift:

  • integracja openshift-ansible z narzędziami instalacyjnymi Red Hat OpenStack Platform ułatwia wdrażanie i rozwiązywanie problemów związanych z OpenShift;
  • integracja sieci za pomocą komponentu Kuryr OpenStack ujednolica usługi sieciowe między obiema platformami, co poprawia wydajność i interoperacyjność;
  • rozłożenie obciążenia i ruchu przy pomocy komponentu Octavia zapewnia wysoce dostępną usługę optymalizowaną także dla rozwiązań kontenerowych.

Co więcej, wsparcie dla stosu sieciowego Open Virtual Networking (OVN) zapewnia spójność pomiędzy platformami Red Hat OpenStack, Red Hat OpenShift i wirtualizacją Red Hat.

Funkcje bezpieczeństwa i koncentracja na zgodności z regulacjami

Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami to najważniejsze kwestie dla organizacji rozwijających swoje środowiska IT w chmurze. Red Hat OpenStack Platform zawiera zintegrowane funkcje bezpieczeństwa, które pomagają chronić środowisko chmurowe. Pozwala zarówno na szyfrowanie zarówno ruchu związanego z działaniem platformy, jak i kryptograficzne zabezpieczenie danych w czasie transportu oraz spoczynku.

Red Hat OpenStack Platform 13 wprowadza nowe funkcjonalności, które zwiększają bezpieczeństwo aplikacji:

  • zarządzanie informacjami wrażliwymi poprzez API komponentu Barbican;
  • szyfrowana komunikacja między usługami OpenStack przy użyciu TLS (Transport Layer Security) i Secure Sockets Layer (SSL);
  • szyfrowanie woluminu Cinder oraz kryptograficzne potwierdzanie autentyczności obrazów Glance.

Ponadto Red Hat OpenStack 13 może pomóc w spełnieniu specyficznych wymagań technicznych i operacyjnych narzucanych przez branżowe regulacja i przepisy. Dostępny jest również zaktualizowany przewodnik bezpieczeństwa dla firm, które planują wdrożenia w środowiskach chmurowych.

Opcje pamięci masowej i infrastruktury hiperkonwergentnej

Red Hat Ceph Storage zapewnia ujednolicony, wysoce skalowalny, definiowany programowo system pamięci masowej dla platformy Red Hat OpenStack. Integracja Red Hat OpenStack z Red Hat Ceph Storage umożliwia zarządzanie tymi systemami na analogicznych zasadach. Komponent OpenStack Manila pozwala na wykorzystanie CephFS NFS, aby lepiej obsługiwać aplikacje korzystające ze wspólnych plików. W rezultacie można dostosować typ wybranej pamięci zgodnie z wymaganiami obciążenia, jednocześnie korzystając z ujednoliconej platformy pamięci masowej.

Produkt Red Hat Hyperconverged Infrastructure for Cloud łączy platformę OpenStack i Ceph Storage w jedną ofertę ze wspólnym cyklem życia i wsparciem. Zarówno Red Hat OpenStack Platform Compute, jak i funkcje Red Hat Ceph Storage działają na tym samym hoście, co umożliwia konsolidację i wzrost wydajności.

Przypadki użycia NFV dla Red Hat Hyperconverged Infrastructure for Cloud obejmują:

  • centra przetwarzania danych;
  • środowiska edge i remote point of presence (POP);
  • wirtualne sieci dostępu radiowego (vRAN);
  • sieci dystrybucji treści (Content delivery networks, CDN).

Możesz rozszerzyć swoje dotychczasowe subskrypcje o opcje hiperkonwergencji, używając w tym celu dodatkowego SKU.

Przykładowe wykorzystanie Red Hat Hyperconverged Infrastructure w środowiskach chmurowych

Udogodnienia dla operatorów

Red Hat OpenStack Platform 13 oferuje nowe funkcje dedykowane dla firm telekomunikacyjnych, ułatwiające budowanie innowacyjnej infrastruktury sieciowej w oparciu o chmurę:

  • integracja OpenDaylight umożliwia połączenie środowiska OpenStack z kontrolerem sieciowym software-defined networking (SDN) OpenDaylight, co zapewnia lepszą widoczność i kontrolę nad siecią OpenStack;
  • wsparcie dla maszyn wirtualnych z obsługą czasu rzeczywistego (Real-time Kernel-based Virtual Machine, KVM) pozwala na uzyskanie optymalnego działania środowiskach wrażliwych na opóźnienia;
  • wykorzystanie mechanizmu Single Root I/O Virtualization (SR-IOV) przez open vSwitch (OVS) pozwala na zwiększenie wydajności i zmniejszenie obciążenia związanego z obsługą ruchu sieciowego. Funkcja w trybie tech preview.
Współpraca Red Hat OpenStack 13 i OpenDaylight

Jeśli masz pytania dotyczące Red Hat Openstack, zapraszamy do Kontaktu

Powiązane wpisy:

Nowa wersja OpenStack 14 już dostępna

Red Hat OpenStack 15 już dostępny

Otwarta platforma NFV w chmurze hybrydowej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Skontaktuj się z nami