Open Source Day 2017 – relacja z konferencji - Linux Polska
Podziel się

Tegoroczna edycja Open Source Day była wyjątkowa ze względu na jubileusz – 10-tą edycję. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Cyfryzacji, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Oprócz firmy Red Hat, która już od 10 lat wspiera konferencję, wśród partnerów nie zabrakło Docker, EnterpriseDB, Suse oraz Microsoft, którego zaangażowanie w rozwijanie otwartego oprogramowania niezwykle wzrosło w ostatnich dwóch latach. Prezentacje partnerów konferencji dopełniły bezpłatne warsztaty techniczne przygotowane przez ekspertów Linux Polska. W tym roku było to aż 7 ścieżek technicznych, o różnej tematyce.

Frekwencja po raz kolejny przerosła nasze oczekiwania. W Hotelu Marriott gościliśmy ponad 800 uczestników oraz ok. 3000 widzów relacji online. Jak co roku, ogromną popularnością cieszyły się warsztaty technologiczne, wzięło w nich udział ponad 300 osób.

Konferencję otworzyło przemówienie Prezesa Linux Polska, Dariusza Świądra, który wraz z Krzysztofem Rockim, Dyrektorem Regionu CEE w Red Hat, podsumował 10 lat organizacji konferencji i jej wpływu na rozwój otwartego oprogramowania w Polsce.

Po głównej prezentacji głos zabrał Wiceprezes Red Hat EMEA, Michael Isnard. Opowiedział on o wspieraniu cyfrowej transformacji jaka zachodzi w przedsiębiorstwach, łącznie z przenoszeniem ich architektury w technologie open source’owe.

Kolejnym prelegentem był Sascha Scholing, Dyrektor Sprzedaży w Docker, który opowiadał o zmieniającej się architekturze aplikacji i roli kontenerów Docker we wdrażaniu aplikacji na produkcji.

Nie można nie wspomnieć o wystąpieniu James’a Brayshaw, Dyrektora Sprzedaży EMEA w EnterpriseDB. James mówił o przewadze bazodanowych rozwiązań open source i wkładzie społeczności Postgres w rozwijanie rozwiązań holistycznych, gotowych do wdrożenia w dużych przedsiębiorstwach.

Marek Najmajer, Dyrektor Sprzedaży w Linux Polska, przygotował prezentację pt. „Zapewnianie bezpieczeństwa IT z Open Source na nowo.

Nowy wspaniały (i pełen wyzwań) świat hybrydyzacji, konteneryzacji, definiowania software’owego i data science”. Marek opowiadał scharakteryzował przyczyny popularności wirtualizacji i konteneryzacji, ale mówił również o ich wadach z punktu widzenia biznesowego oraz bezpieczeństwa. Całą prezentację Marka możecie obejrzeć tutaj.

Warto również wspomnieć o prelekcji Dyrektora ds. Sprzedaży szkoleń, Piotra Trando, który opowiadał o nowościach w ofercie szkoleniowej Red Hat oraz EnterpriseDB, a także autorskich szkoleniach Linux Polska, o których więcej na stronie Linux Polska – szkolenia autorskie. Prezentacja Piotra dostępna jest tutaj.

Jak już podkreślaliśmy, ważną dla uczestników częścią konferencji były warsztaty technologiczne prowadzone przez architektów Linux Polska. Niezmiennie, chętnych na doskonalenie wiedzy było więcej niż przewidzianych w salach miejsc – w warsztatach wzięło udział ok. 300 osób. Dla tych którym nie udało się dostać na wybraną sesję, mamy dobrą wiadomość. Wszystkie warsztaty dostępne są w wersji rozszerzonej, jako szkolenia.

Tematy tegorocznych warsztatów:

  • Orkiestracja kontenerów z Docker Swarm i Compose
  • WebSSO
  • Automatyzacja kontenerów z Docker i Ansible
  • Orkiestracja kontenerów z OpenShift
  • Orkiestracja kontenerów z Kubernetes
  • JBoss na Platformie OpenShift
  • Zbieranie i analiza logów z aplikacji w kontenerach

Podsumowując…

Konferencja Open Source Day pokazuje nam jak wiele możemy osiągnąć poprzez budowanie społeczności skupionej wokół otwartego oprogramowania. Dzięki stałej współpracy społeczności i dostawców rozwiązań, ruch open source nieustannie się rozrasta, a my możemy oferować naszym klientom rozwiązania będące odpowiedzią na ich potrzeby biznesowe, a równocześnie oparte o najlepsze technologie.

Mamy nadzieję, że konferencja spełniła Państwa oczekiwania, a poruszana tematyka chociaż częściowo zaspokoiła głód wiedzy związanej z rozwiązaniami open source. Zapraszamy za rok!

Na koniec zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Dodaj komentarz

avatar
2000
  Subscribe  
Powiadom o

Skontaktuj się z nami