Relacja z Open Source Day 2018 | Linux Polska blog

Ansible OpenShift PostgreSQL / EDB

Relacja z Open Source Day 2018

05/06/2018
Podziel się

11-ta edycja Open Source Day – corocznego spotkania entuzjastów i popularyzatorów szeroko rozumianych otwartych technologii – już za nami. Było dużo technicznej, eksperckiej wiedzy, praktycznych przykładów i dobrej muzyki… Ale od początku.

Relacja z Open Source Day 2018

Patronem Honorowym tegorocznej konferencji były Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Do grona partnerów tegorocznego wydarzenia dołączyły firmy Red Hat, EnterpriseDB, Oracle, Zabbix, Emca i MySQL. Nie zabrakło również stoiska Linux Polska.

Wydarzenie zainaugurował Prezes Linux Polska – Dariusz Świąder, któremu towarzyszył Krzysztof Rocki Senior Regional Manager CEE w Red Hat.

Zaraz potem wystąpienie gościa specjalnego – Krzysztof Dyki – Członek Zarządu ZUS nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów, opowiadał o potencjale rozwiązań Open Source w sektorze publicznym, wykorzystując przykład reprezentowanej przez siebie instytucji. Każdy klient Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, posiadający profil na platformie usług elektronicznych korzysta z systemów otwartych. Zarówno system operacyjny, jak i baza danych działające na platformie zbudowane są w oparciu o rozwiązania Open Source.

W planach instytucji jest również migracja na rozwiązania otwarte części świadczeniowej, jednej z dwóch części kompleksowego systemu informatycznego ZUS (zarówno technologii, jak i sprzętu). Będzie to krok przełomowy, bo system informatyczny ZUS jest największym systemem informatycznym w Polsce.

W odniesieniu do systemów otwartych Krzysztof Dyki zaproponował doktrynę bezpieczeństwa technologicznego, czyli zakończenie określania bezpieczeństwa na poziomie kodów źródłowych i przejście na poziom niezależności technologicznej, gwarantującej np. odporność na sankcje związane z określoną technologią.

Przykładowo, jeżeli jakiś kraj chciałby wprowadzić sankcje w obszarze technologii i producent danego oprogramowania lub sprzętu byłby na terenie tego kraju (przykładowo naszego kraju), to my powinniśmy być na te sankcje odporni. Państwo powinno poważnie rozważyć tę kwestię – apeluje Krzysztof Dyki.

Kolejnym punktem programu była sesja keynote pod tytułem „Your Future is Built on What You Do Today”. Jej gospodarzem był Werner Knoblich, Senior Vice President and General Manager, Red Hat, EMEA.

Z otwartego oprogramowania korzystamy coraz powszechniej, często nawet o tym nawet o tym nie wiedząc – działają na nim smartfony z systemem Android czy przeglądarka internetowa Mozilla Firefox. Ale Open Source to również rozwiązania konsumenckie i podstawa działania wielu gałęzi biznesu – wykorzystuje je niemal 80 procent firm. Co jest przyczyną ich popularności? Swoboda w modyfikacji ogólnie dostępnego kodu źródłowego pozwalająca na budowanie własnych rozwiązań informatycznych. Powszechna dostępność kodu umożliwia kontrolę oprogramowania przez miliony osób na całym świecie i daje użytkownikom pełną wiedzę dotyczącą wykorzystywanego oprogramowania. Ogromnym atutem omawianych rozwiązań jest uniknięcie ryzyka vendor lock-in – zależności od jednej technologii lub polityki jednego producenta. Kolejnym aspektem jest wymiar ekonomiczny, gdyż technologie otwarte są darmowe lub znacznie tańsze od komercyjnych rozwiązań korporacyjnych.

Zwieńczeniem głównej części konferencji było wręczenie nagród za innowacyjne wykorzystanie technologii Open Source w sektorze public oraz w sektorze enterprise.

Laureaci:
Orange Polska – nagroda za najbardziej innowacyjne wykorzystanie technologii open source w sektorze enterprise w 2017 r. Statuetkę odebrał Tomasz Matuła – Dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – nagroda za najbardziej innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public w 2017 r. Statuetkę odebrał Marek Deutsch – Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ARiMR to instytucja, która już od wielu lat pracuje z najnowocześniejszymi rozwiązaniami informatyki. Działający od trzech miesięcy system informatyczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym e-wniosek dla rolników, są zbudowane na otwartym oprogramowaniu. To znakomity przykład tego, jak instytucja państwowa może wprowadzać innowacyjne rozwiązania, zyskując przy tym niezależność obsługi systemów, którą może świadczyć dowolny podmiot obeznany z informatyką.

Gratulujemy laureatom.

Tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe nie tylko ze względu na niezwykłych gości, ale również dzięki formule wydarzenia – prelegenci dzielili się wiedzą podczas praktycznych warsztatów technicznych, poświęconych najważniejszym kierunkom rozwoju branży IT. Uczestnicy konferencji mogli wybierać spośród 18 sesji technicznych prowadzonych w ramach 7 bloków tematycznych: DevOps and AutomationSecurityApplication and DevelopmentData science, IoT, ML, AI; Monitoring, Management, ComplianceDatabaseEducation.

Wśród nich nie zabrakło oczywiście warsztatów prowadzonych przez ekspertów Linux Polska:

Ansible pod Windows – Konrad Rzentarzewski, Senior Solutions Architect

Wybrane aspekty procesu ciągłego dostarczania oprogramowania na platformie OpenShift – Mateusz Chmielewski, Solutions Architect

Przegląd zagadnień bezpieczeństwa platformy Red Hat OpenShift – Piotr Stolarek, Senior Solutions Architect

SSO dostępne na platformie Red Hat OpenShift – Andrzej Kardaś, Senior Solution Architect

Internet wszechrzeczy i analiza wszechdanych – Radosław Żak-Brodalko, Senior Solutions Architect

Uczenie głębokie (deep learning) w analizie obrazu i narzędzia Data Science w kontenerach – Marcin Jaworski, Senior Solutions Architect i Splunk Architect

Satellite Server, IPA – Jan Szubiak, Senior Solutions Architect

EDB Failover Manager w akcji – Robert Halaczek, Senior Solutions Architect

Konferencję zakończyliśmy przy dobrej muzyce i piwie podczas wieczornego spotkania w Hard Rock Cafe.

Za nami dobrze spędzony czas, z dużą dawką technicznej, eksperckiej wiedzy i co najważniejsze – w miłym gronie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok ;-)

Powiązane wpisy:

Open Source Day 2019 – rejestracja na 12. edycję konferencji już trwa!

Otwarte rozwiązania dźwignią dla rozwoju polskiego biznesu. Za nami 12. edycja konferencji Open Source Day

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Skontaktuj się z nami