Zarządzanie konfiguracją eCMDB - nowa oferta Linux Polska
Podziel się

CMDB (configuration management database) to szeroki wachlarz działań z zakresu zarządzania konfiguracją systemów i aplikacji. Zakres tych działań zmienia się w zależności od tego, w jakim stopniu aplikacja jest uzależniona od zewnętrznego środowiska: sprzętu informatycznego, systemów, sieci, aplikacji współpracujących, ustawień użytkownika i organizacji.

eCMDB – elastyczne zarządzanie konfiguracją

Linux Polska oferuje nową usługę elastycznego zarządzania konfiguracją (eCMDB) w oparciu o narzędzia open source i wieloletnie doświadczenie inżynierów pracujących w środowisku Linux.

Dzięki zastosowaniu podejścia Infrastructure-as-a-Code konfiguracja całej naszej infrastruktury i krytycznych aplikacji jest przejrzysta i zrozumiała. Ułatwia to wdrożenie do pracy nowego administratora, który szybko zrozumie konfigurację. Co istotne, tak zapisana konfiguracja jest “wykonywalna” tzn. w przypadku nieuprawnionych zmian można przywrócić prawidłową konfigurację prostym poleceniem.

Co to oznacza w praktyce? Zapanowanie nad chaosem skryptów odmiennych autorów z innym podejściem do administrowania i z innymi uprawnieniami. Wada takiego podejścia objawia się najczęściej, gdy w krytycznej sytuacji nie ma autora konfiguracji, która nie działa poprawnie.

Holistyczne podejście do zarządzania konfiguracją umożliwia osiągnięcie w pełni kontrolowanego środowiska, gdzie zmiany wykonywane są po uzyskaniu akceptacji, a uprawnienia do zmian mogą być delegowane precyzyjnie i przejrzyście. 

Ułatwione jest także przywracanie właściwej konfiguracji w całym środowisku. Przyczynia się do tego współpraca z najpopularniejszymi narzędziami do monitoringu (Elastic, Splunk, Splunk ITSI) i automatyzacji (Ansible, Puppet). Wszelkie zmiany w konfiguracji są wizualizowane i w razie potrzeby odwracalne.

Dodatkową korzyścią z przejrzystej i kontrolowanej konfiguracji jest łatwiejsze przenoszenie właściwych ustawień pomiędzy centrum danych (on-premises) a chmurą publiczną. Co więcej, możliwe jest dostosowanie do różnych pośrednich modeli użytkowania tj. cloud bursting, cloud alternative, managed services.

Kiedy eCMDB jest niezbędny? Gdy:

 • brak narzędzi do zarządzania konfiguracją, co zawsze skutkuje przeciążeniem administratorów, większą ilością błędów i poważnych awarii, dłuższym wdrażaniem nowych aplikacji;
 • środowisko informatyczne jest bardzo zmienne, co często ma miejsce w przypadku stosowania modelu DevOps, rozwoju oprogramowania w trybie agile i automatycznego deploymentu;
 • firma posiada wiele systemów rozwijanych i utrzymywanych przez firmy zewnętrzne, których pracę trzeba nadzorować;
 • środowisko informatyczne obejmuje chmurę prywatną, hybrydową bądź multicloud i zapewnienie spójności istotnych elementów konfiguracji jest trudne;
 • istnieje konieczność przeniesienia usług w chmurę publiczną – w takiej sytuacji niezbędne jest przygotowanie konfiguracji zgodnej z wymogami usługi i platformy cloud.

Korzyści biznesowe:

 • ograniczenie czasu przeznaczanego na prostą administrację;
 • rzadsze błędy i awarie – wyższa dostępność systemu i MTBF;
 • szybsze usuwanie awarii i przywracanie dostępności systemu  – niższy MTTR;
 • ograniczenie kosztów migracji w cloud;
 • ograniczenie kosztów integracji;
 • narzędzie dla capacity planningu (łącznie z planowaniem ew. cloud burstingu).

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie zarządzania konfiguracją systemów i aplikacji, skontaktuj się z nami

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

  Skontaktuj się z nami