Data Science w obszarze aplikacji mobilnych | Linux Polska blog

Data Science w obszarze aplikacji mobilnych

12/02/2016
Podziel się

Producenci rozwiązań analitycznych obecnie zwracają się coraz częściej także w stronę dostawców i deweloperów platform mobilnych. Rozwiązania przez nich oferowane mogą pozytywnie wpłynąć na wrażenie, jakiego doświadcza użytkownik korzystając z aplikacji jak również sposób zarządzania rozwojem produktu. Narzędzia oparte o zaawansowaną analitykę danych mogą pozytywnie wpłynąć na satysfakcję użytkownika, która ma ogromne znaczenie w przypadku aplikacji mobilnych a także zarządzanie rozwojem produktu.

Narzędzia Mobile Intelligence, których praca polega na gromadzeniu i zaawansowanej analizie danych oferują deweloperom i osobom zarządzającym rozwojem produktu większą możliwość wglądu w tworzoną aplikację zaopatrując ich w między innymi w możliwość analizy niskopoziomowych komunikatów n/t działania aplikacji, możliwość śledzenia ekranów w czasie rzeczywistym i informację w jaki sposób użytkownicy korzystają z danej aplikacji. Znacznym usprawnieniem pracy jest też bieżące powiadamianie ilu użytkowników doświadcza problemów z wydajnością aplikacji.

W związku z presją rynku wynikającą z zapotrzebowania na zwiększenie efektywności procesów biznesowych i poprawienie wydajności aplikacji używanych w telefonach komórkowych i tabletach, firma Linux Polska uznała, że warto zaangażować się w tworzenie rozwiązań służących analityce danych maszynowych pochodzących z platform mobilnych. Stało tak pomimo, że wiele rozwiązań BI dla platform mobilnych (oferujące oczywiste korzyści) w tej chwili znajduje się jeszcze w fazie “early adopter”. Wielu specjalistów z dziedziny analizy danych wykazuje sceptycyzm co do korzyści biznesowych w związku z brakiem konkretnych przykładów użycia oraz niedostępnością namacalnych przykładów zwrotu z inwestycji (ROI). Bierze się to zapewne stąd, że w porównaniu do innych obszarów biznesu analiza oprogramowania do urządzeń mobilnych dopiero nabiera impetu. Gdybyśmy jednak przyjrzeli się temu, jakie problemy trapiące dostawców aplikacji możemy rozwiązać za pomocą Mobile Intelligence, wykorzystanie takiego wsparcia okazałoby się bardzo kuszące:

  • aplikacje działają bez zakłóceń przy aktualizacji systemu operacyjnego
  • problemy z siecią są łatwe do wykrycia, a także symulacji
  • czas na dokonanie zmian i napraw w aplikacji jest zdecydowanie krótszy
  • rozwiązanie problemów infrastruktury aplikacji i interfejsu użytkownika staje się oczywiste
  • monitorowanie korzystania z poszczególnych funkcji aplikacji mobilnych i analiza zachowań użytkowników pozwala zaplanować następne wersje aplikacji
  • rozwój aplikacji mobilnej może być teraz zorientowany na system operacyjny oraz konkretny rodzaj urządzenia
  • korelacja wersji i urządzeń jest znacznie łatwiejsza
  • łatwo jest znaleźć tzw wąskie gardło w samej aplikacji, jak również sieci, elementach back endu i interfejsu użytkownika.

Jak to działa?

Po osadzeniu SDK w aplikacji mobilnej dzięki tylko jednej linijce kodu, dane operacyjne bezpiecznie przeniesione zostają do Data Collectora, który w czasie rzeczywistym umożliwia dogłębną analizę procesu korzystania z aplikacji. Graficzny, interfejs może być dostosowany do potrzeb wynikających z zakresu zaplanowanych prac. Może to być na przykład poprawa efektywności i niezawodności, zwiększenie retencji użytkowników poprzez szybką identyfikację awarii i problemów z wydajnością, czy też analiza przyczyn nieudanej transakcji poprzez natychmiastowy wgląd w jej realizację. Analiza danych z urządzeń mobilnych pozwala także zidentyfikować w jaki sposób wydajność sieci oraz sposób połączenia (Wi-fi, LTE itp.) wpływa na działanie aplikacji. Kwestia wykorzystania informacji jest tu ograniczona tylko wyobraźnią, można na przykład skorzystać z informacji płynących z danych geolokacyjnych urządzenia i sprawdzić w którym miejscu w danym momencie użytkownicy aplikacji się znajdują, daje to też możliwości sugerowania skorzystania z nowych funkcjonalności produktu, które mogą się przydać w danej lokalizacji bardziej niż w innej.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Skontaktuj się z nami