Oferta EDB wobec zmian w Oracle jeszcze bardziej atrakcyjna.

PostgreSQL / EDB

Oferta EDB wobec zmian w licencjonowaniu Oracle jeszcze bardziej atrakcyjna

11/01/2016
Podziel się

Z początkiem grudnia ubiegłego roku firma Oracle przestała oferować dwie ze swoich bardzo popularnych licencji: Oracle Standard Edition i Oracle Standard Edition 1 zastępując je nową – Standard Edition 2. W istocie może to być postrzegane jako tworzenie nowych ograniczeń dla dotychczasowych użytkowników pod względem kosztów i sposobu wyceny.

Jak można się domyślić zmiany w licencjonowaniu to kolejny krok Oracle w stronę nakłonienia większej ilości klientów do nabycia Enterprise Edition – co wiąże się z dotkliwym wzrostem kosztów subskrypcji. Czy wprowadzenie tak drastycznej modyfikacji nie obnaża prawdziwej polityki sprzedażowej vendora? Być może sprowokuje to część biznesu do rozważenia innych opcji.

Aby przybliżyć kwestię zmian wnoszonych wraz z nową licencją proponujemy przyjrzeć się kilku kluczowym liczbom: SE2, które zastępuje SE1 kosztuje 20% więcej i zapewnia tylko 50% wydajności poprzez zredukowanie dopuszczalnej pojemności z czterech, do dwóch socketów z maksimum 16 wątków na instancję.

Gdyby wziąć pod uwagę opcję przyjęcia Oracle Enterprise Edition, do której to wydaje się nakłania Oracle, koszty przedstawiałyby się następująco: $47,500 (Enterprise Edition) za rdzeń plus add-ony w porównaniu do $17,500 per socket (Oracle SE) dołączyć do tego należy koszty utrzymania (22% kosztów licencji).

Te dane mogą wpłynąć na decyzje zakupowe potencjalnych nowych klientów jednak użytkownicy Oracle, którzy już korzystają z SE lub SE1 (szczególnie posiadający licencję Oracle SE) z pewnością będą mieli trudność z przełknięciem gorzkiej pigułki w postaci nowych opłat. Opłaty te mogą wzrosnąć nawet o 4,000% w przypadku przeciętnego użytkownika SE, korzystającego z instalacji na 4 socketowym serwerze z ośmio-rdzeniowymi procesorami per socket.

Niestety opcja zrezygnowania z aktualizacji do nowej wersji i pozostania przy SE, nie jest dobrym pomysłem w związku z planami zakończenia wsparcia dla wersji SE z końcem sierpnia 2016. Po tym okresie użytkownicy nie posiadając wsparcia technicznego i aktualizacji prawdopodobnie będą zmuszeni do opłat za wsparcie bez możliwości skorzystania z niego, jak podaje na swoim blogu firma konsultingowa zajmująca się doradztwem w sprawie licencji i audytu zgodności z Oracle Palisade Compliance.
Te słowa potwierdzają zatem, że nie można w zasadzie uniknąć przeniesienia do wersji SE2 bez zaskakujących konsekwencji polegających na płaceniu za coś, czego nie można dostać.

Jaką mamy alternatywę?

EnterpriseDB (EDB), określany przez Magic Quadrant liderem w dziedzinie ODBMS, oferuje użytkownikom Oracle SE i SE1 interesującą opcję umożliwiającą przez ograniczony czas uruchomienie rozwiązania Postgres Enterprise z kompatybilnością Oracle w cenie, jaką do tej pory poświęca się zaledwie na pokrycie samych kosztów utrzymaniowych subskrypcji Oracle.

Migracja wiąże się tylko z przeniesieniem do podobnie działającego rozwiązania korzystając z wyznaczonej ścieżki migracyjnej, zatrudniając do tego personel DBA zatrudniony wcześniej do obsługi Oracle, wszystko to bez dodatkowych opłat, ograniczenia w użytkowaniu, czy kar finansowych. Sugerowane rozwiązanie może pomóc w uniknięciu przyszłych zawirowań związanych niepewnością co do dalszych posunięć Oracle.

Zobacz też: EDB Postgres Professional Services – usługi konsultingowe, migracyjne, wdrożeniowe i utrzymaniowe EDB Postgres

Żródła:

Zobacz też: EnterpriseDB wyróżnione w raporcie Gartner Magic Quadrant 2019 dla dostawców baz danych

Zobacz też: EnterpriseDB otwiera centrum usług w Polsce

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Skontaktuj się z nami