PostgreSQL zestaw startowy - Linux Polska Open Source Company

PostgreSQL / EDB

PostgreSQL – zestaw startowy

11/02/2017
Podziel się

Załóżmy, że właśnie zmigrowałeś/aś swoję bazę z komercyjnego, drogiego rozwiązania do PostgreSQL-a albo przymierzasz się do napisania zupełnie nowej aplikacji opartej o najbardziej zaawansowaną otwartoźródłową bazę danych PostgreSQL, o której możliwościach słyszałeś/aś tyle dobrego. Od czego zacząć? Jakich narzędzi powinieneś/aś użyc? Gdzie znaleźć najbardziej potrzebne informacje?

Przyzwyczajenie do produktów komercyjnych, w których wszelkie narzędzia dostępnę są out of the box, od jednego dostawcy i dostosowane akurat do tego konkretnego produktu może okazać się zgubne. PostgreSQL jak większość produktów open source nie dostarcza wraz z domyślną instalacją gotowych programów do monitoringu, IDE czy tworzenia kopii zapasowych zostawia tutaj wolną rękę deweloperom i firmom zewnętrznym. Testowanie wszystkich dostępnych narzędzi po kolei jest czaso- i „nerwochłonne“ przedstawiam więc subiektywny zestaw startowy, którego używam w codziennej pracy.

Wysoko wydajny PostgreSQL 9.0, Gregory Smith

Mimo, że w tytule widnieje wersja serwera 9.0 można tu znaleźć wiele uniwersalnych porad dotyczących tuningu systemu operacyjnego, systemu plików pod bazę danych, konfiguracji samego serwera, metodach testowania czy doboru właściwego sprzętu pod bazę danych. PostgreSQL w przeciwieństwie do innych systemów bazodanowych jest silnie zależny od systemu operacyjnego dlatego dobry DBA powinien szczegółowo poznać wszystkie elementu na styku baza danych/OS/system plików.

PgBadger

Absolutnie bezkonkurencyjne narzędzie do uzyskania informacji na temat specyfiki bazy danych, problemów w niej występujących i najwolniejszych zapytań.

Jest to skrypt napisany w perlu, prasujący logi z pg_log-a, także nie wymaga doinstalowywania niczego do bazy danych a nawet może być uruchomiony na zupełnie innej maszynie, aby nie dociążać środowiska produkcyjnego. Raport generowany przez narzędzie jest generowany w postaci pliku html z bardzo czytelnymi wykresami i analizami aktywności. Podjęcie działań na podstawie raportu wymaga przynajmniej ogólnej wiedzy z zakresu administracji (patrz punkt wyżej).

Illustration 1: Strona główna raportu
Illustration 2: Przykładowy wykres dotyczący plików tymczasowych

PgAdmin

Narzędzie graficzne do interakcji z PostgreSQL. Jego wady, a przede wszystkim niestabilność jest powszechnie znana natomiast ciężko znaleźć narzędzie bardziej dostosowane do specyfiki postgresa.

Illustration 3: Dashboard – pgAdmin 4

PhpStorm

Pierwsze w tym gronie narzędzie komercyjne napisane w języku JAVA. Producent oferuje 30-dniowe demo potem niestety należy wykupić licencję. W przeciwieństwie do pgAdmina narzędzie stabilne oferujące przyjazny interfejs do pisania kodu SQL, posiadające bardzo dobre narzędzie do formatowania SQL, generowanie diagramów bazy, ciekawą funkcjonalność do porównywania struktury db i generowania na tej podstawie kodu migracyjnego (ta część jest zdecydowanie niedopracowana ale przydatna podczas wielu projektów).

Illustration 4: Przykładowy diagram bazy
Illustration 5: Porównywanie danych

Postgres Enterprise Manager (PEM)

Komercyjne narzędzie rozszerzające możliwości pgAdmina od jednej z największych firm na rynku postgresowym – EDB. Dużym plusem jest tu zestaw ponad dwustu gotowych alertów i możliwość dopisania własnych. Poza tym narzędzie podpowiada gdzie powinny zostać założone indeksy.

Illustration 6: PEM – wersja przeglądarkowa

Dokumentacja

Oczywiście głównym źródłem naszej wiedzy o postgresie powinna być oficjalna dokumentacja, która jest naprawdę dobrze napisana, czytelna i pełna.

Planet PostgreSQL

Zbiór blogów dotyczących postgresa. Bardzo cenny zasób, w którym w większości można znaleźć artykuły pisane przez ludzi rozwijających PostgreSQL.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Skontaktuj się z nami